BIK a kredyty online

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja powstała z inicjatywy Związku Banków Polskich. Jej podstawowym zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie pełnej informacji o historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów (Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo- Kredytowych).

Sposób funkcjonowania BIK regulują cztery zasady. Pierwsza z nich to zasada wzajemności, oznaczająca że prawo do korzystania z informacji mają wszystkie banki i instytucje upoważnione z mocy ustawy  do udzielania kredytów, które zobowiązały się do regularnego dostarczania BIK pełnych danych o swych klientach. Kolejna zasada to zasada wiarygodności – banki odpowiadają za rzetelność i wiarygodność przekazywanych do baz BIK danych, a Biuro ponosi odpowiedzialność za zgodność udzielanych przez siebie informacji z danymi źródłowymi. BIK nie może udzielać bankom informacji stanowiących tajemnicę handlową – według zasady neutralności, a wszelkie informacje wymieniane między BIK a bankami/SKOK-ami mają charakter tajemnicy bankowej – co określa zasada maksymalnego bezpieczeństwa.

Aktualizacja danych w BIK odbywa się raz w miesiącu. Jednakże Biuro może przetwarzać dane klienta jedynie w sytuacji, gdy on sam wyraził na to zgodę. Warto podkreślić, że banki mają obowiązek przekazywać do BIK informacje na temat wszystkich zobowiązań kredytowych klienta – zarówno regulowanych nieterminowo, jak też terminowych. Uzyskanie przez bank informacji o terminowości spłat daje często możliwość uzyskania kredytu czy pożyczki gotówkowej na preferencyjnych zasadach.

Większość kredytów internetowych to tzw. kredyty bez BIK, co oznacza, że kredytodawca nie zasięga w Biurze Informacji Kredytowej opinii na temat kredytobiorcy. Minimum formalności towarzyszące udzielaniu kredytów online niweluje nie tylko konieczność przedstawiania zaświadczeń o dochodach (stąd inna popularna nazwa tych kredytów: kredyty bez zaświadczeń), ale też uzyskiwania przez bank raportów z BIK. Za pośrednictwem Internetu można uzyskać zarówno kredyt samochodowy bez BIK, kredyt mieszkaniowy czy gotówkowy, jak też i inne dostępne na rynku rodzaje kredytów.

Jeżeli jednak zdecydujemy się udostępnić BIK informacje na temat naszej historii kredytowej, warto wiedzieć, że sami także możemy mieć do nich wgląd. Klient ma prawo do sprawdzenia swoich danych przechowywanych w Biurze: danych ogólnych (są dostępne raz na 6 miesięcy), szczegółowych oraz szczegółowych z oceną punktową. Uzyskanie informacji wymaga złożenia wniosku i wniesienia opłaty (nie jest możliwe drogą telefoniczną ani elektroniczną).