Pożyczka gotówkowa online

Zawierając umowę kredytową bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w tejże umowie określoną kwotę środków pieniężnych, przeznaczonych na konkretny cel. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się korzystać z nich zgodnie z warunkami, sprecyzowanymi w umowie oraz zwrócić wykorzystany kredyt wraz z odsetkami i prowizjami w ustalonym terminie. Taka jest definicja kredytu (w oparciu o art. 69 Ustawy Prawo Bankowe).

Jednakże wśród produktów oferowanych przez bankowość elektroniczną, oprócz różnych typów kredytów, znajdują się także pożyczki gotówkowe, o które również można starać się online, bez konieczności wizyty w oddziale. Potocznie często stosuje się wymiennie nazwy: pożyczka i kredyt. Warto wiedzieć zatem, co różni kredyt od pożyczki.

Otóż pożyczka polega na przeniesieniu przez bank na własność biorącego pożyczkę określonej ilości pieniędzy; przy czym biorący jest zobowiązany zwrócić tę kwotę w określonym w umowie czasie. Poza tym nie ma konieczności wskazywania konkretnego celu, na jaki ma zostać przyznana pożyczka. Dlatego też stanowi ona najbardziej popularny sposób podreperowania domowego budżetu czy po prostu uzyskania dodatkowych funduszy. Środki finansowe z pożyczki można przeznaczyć zarówno na bieżące wydatki, zakupy, uregulowanie zaległych rachunków, jak też na kupno samochodu czy mieszkania.

Kolejna różnica tkwi w zasadach, w oparciu o które banki udzielają pożyczek i kredytów. Te ostatnie opierają się na zasadach komercyjnych, tzn. bank pobiera odsetki i prowizje od kwoty udzielonego kredytu oraz opłaty za konkretne czynności, związane z przyznaniem i obsługą kredytu. Warto podkreślić, że w przypadku kredytów online często są one niższe. W przypadku pożyczek zasady te są mniej sztywne; niekiedy banki oferują pożyczki promocyjne, na preferencyjnych warunkach, zwłaszcza w sprzyjających temu okresach, np. przed Świętami Bożego Narodzenia.

Kredyt od pożyczki gotówkowej różni się także formą wypłaty. Pożyczka to świadczenie jednorazowe, kredyt natomiast może być wypłacany także w transzach. Ponadto pożyczki udzielane są bez zabezpieczeń (bank w wyjątkowych sytuacjach może wymagać ustanowienia zabezpieczenia pożyczki), zaś warunkiem zawarcia umowy kredytowej – w większości przypadków – jest odpowiednie zabezpieczenie kredytu.

Tej regule nie podlegają niektóre z kredytów internetowych, które z założenia redukują do minimum wszystkie formalności, jakie klient musi spełnić. Są przyznawane „na dowód”, jako kredyty bez zaświadczeń o dochodach i bez konieczności sprawdzania historii kredytowej w BIK.